Sample Sidebar Module

This is a sample module published to the sidebar_top position, using the -sidebar module class suffix. There is also a sidebar_bottom position below the menu.
Login
Register

Sample Sidebar Module

This is a sample module published to the sidebar_bottom position, using the -sidebar module class suffix. There is also a sidebar_top position below the search.
Anasayfa

FAALİYETLER VE DUYURULAR

Avrupa Birliği Başkanlığının ulusal otorite görevini yürüttüğü Interreg-IPA Bulgaristan – Türkiye Sınır Ötesi İşbirliği Programının İkinci Teklif Çağrısı kapsamında desteklenen ve yine Uzunköprü Belediyesinin ve Dimitrovgrad Belediyesinin işbirliğinde uygulamasına başlanmış olan “Joint Initiatives for Flood Resilience Across Watersheds in CB Region/ FLOOD RESILIENCE / Sınır Ötesi Bölgelerdeki Nehir Havzalarında Sele Karşı Direnç İçin Ortak Girişimler Projesi – Taşkınlara Direnme” isimli ve CB005.2.11.113 sayılı proje iki belediyenin birinci teklif çağrısında yürütülen PREVENT projesinin devamıdır.

TAŞKINLARA DİRENME projesi 23 Temmuz 2019 – 23 Nisan 2021 tarihleri arasında, 21 ay süreyle uygulanacak ve proje kapsamında; Dimitrovgrad ve Uzunköprü belediyelerine ait yetki içerisinde bulunan sınır ötesi bölgedeki doğal ve insan kaynaklı afetlerin önlenmesi ve etkilerini azaltılmasına yönelik faaliyetler gerçekleştirilecektir. Projenin toplam tutarı 585.725,04 EUR’dur.

Proje kapsamında; Uzunköprü ve Dimitrovgrad Belediyelerinde özel ekipmanların sağlanması, müdahaleye ihtiyacı olan ‘sıcak noktaların’ belirlenmesi ve afet önleme ve kurtarma faaliyetleri konusunda yerel halkın bilinçlendirilmesi sağlanacaktır.

Bununla birlikte proje kapsamında her iki bölgenin vatandaşları, gençlerinden oluşan ortak sınır ötesi afet yönetimi gönüllü grubu oluşturulacaktır.

Ocak 2020’de Uzunköprü ilçesinden 10 Türk gönüllünün belirlenmesi planlanmıştır.

Ayrıca proje faaliyetleri arasında; Uzunköprü ve Dimitrovgrad ilçelerinde taşkın risk alanların analizin yapılması ve haritalandırılması yapılacaktır. Sınır ötesi alanda sel önleme tedbirlerinin sürdürülebilirliğini sağlamak için yenilikçi yaklaşımlar uygulanacaktır: her iki belediye başkanlığı tarafından yereldeki dere yatakların temizlenmesi için özel iş makinalar alınacaktır.   Sınır ötesi bölgesinde yerel taşkınları önlemek için bölgede belirlenmiş olan dere yatakların temizlenmesi yapılacak ve yerel halk ve çocuklar arasında afet koruma kültürü oluşturma faaliyetleri uygulanacaktır. Sınır ötesi bölgesinde taşkın riskini azaltmak için ve projenin sürdürülebilirliğini ve işbirliğini sağlayacak ortak gönüllü grubun online platformun oluşturulması da planlanmıştır.

Uzunköprü Belediyesi tarafından sel afetlere karşı ‘Afet yönetimi ve müdahale gönüllüler grubu’ oluşturulacak

FLOOD RECILIENCE / TAŞKINLARA DİRENME projesi kapsamında Uzunköprü ve Dimitrovgrad ilçelerinden 10 Bulgar ve 10 Türk gencin katılımıyla afet yönetimi ve müdahale gönüllüler grubu oluşturulacaktır.

Bu gençler afet durumunda yerel vatandaşların güvenli bölgelere tahlili ve afetlerin önlenmesi için yapılması gerekenler konusunda eğitilecektir.

5 günlük eğitim programın Uzunköprü’de Nisan 2020’de düzenlenmesi planlanmıştır. Gençlerin ve özellikle su seviyesinin sıklıkla yükseldiği köylerin ve yerleşim alanlarında yaşayan vatandaşların eğitilmesi ihtiyacı daha önce uygulanmış olan PREVENT projesinde tespit edildi. Yerel halk ve özellikle gençlerin, afetlerden etkilenen kişilere yardımcı olmak için hayati bir rol taşımaktadır. Onlar yerel düzeyde sel durumlarında tahliye ve kurtarma operasyonları sırasında paha biçilmez yardım sağlayabilirler. Gençlerin ve gönüllü insanların, afet durumunda nasıl davranacakları ve komşularına nasıl yardımcı olacakları konusunda eğitilmelidir. Gönüllüler, gelecekte daha sık görülen acil durumlara ve felaketlere cevap vermek için ihtiyaç duyulan ek kurtarma kapasitelerini elde etmek için bu ortak 5 günlük eğitime katılım sağlayacaklar.

Türk ve Bulgar gençleri, sınır ötesi bölgedeki bu gayri resmi gönüllü gruba katılmaya ve sıradan vatandaş olarak afet ve acil durum esnasında başkalarına yardım etmek için kazandıkları bilgi, ve becerilerle gönüllü olarak katılmaya hazır olacaklar.

Gönüllü gruba katılım için lütfen aşağıdaki formu doldurup Belediye yardım masasına veya proje koordinatörüne e-maille ulaştırınız: Ayşe Berna BİLGİN abbilgin@gmail.com

Gönüllü Grubu Kayıt Formunu online da doldurabilir siniz: https://forms.gle/hbDU97n7AreceRSv7

This web site is developed with the financial support of the European Union through the Interreg-IPA CBC Bulgaria-Turkey Programme 2014-2020. The content of this web site does not reflect the official opinion of the European Union. Responsibility for the information and views expressed therein lies entirely with the author(s).

Contact & İnfo

Dimitrovgrad Municipalty Project Coordinator
Petya Tisheva
msp3@dimitrovgrad.bg

Uzunköprü Municipalty Project Coordinator
İbrahim Çekiç
ibrahim.cekich@gmail.com

Uzunköprü Belediyesi

Община Димитровград